Exkrement pod trvalou kontrolou

Tvar, konzistencia, farba – jednoduché a viditeľné. Mali by sme denne sledovať a vedieť, čo je pre môjho psa normálne. Vnímať, keď nastane odlišnosť. Exkrement nám o aktuálnom zdraví psa povie veľa a hneď. Je to každodenná informácia o zdravotnom stave – zadarmo a včas.

Pre majiteľa, ktorý je so psom na vychádzke, je dôležité, aby bol exkrement ľahko „uchopiteľný“, primerane tvrdý, aby sa dal pohodlne vložiť do vrecka. Najmä u veľkých psov by tiež mal byť čo najmenej objemný. Mal by byť, pokiaľ možno, vytlačený na jednom mieste, nie na etapy. Aj na to tvorcovia receptúr Haffitu mysleli a veľa testovali. A výsledok? Pri dodržiavaní zvolenej pravidelnosti časov kŕmenia už po niekoľkých dňoch viete, kedy a akú kôpku pes vytvorí.

Na konzistenciu exkrementu, jeho pevnosť a tuhosť môže mať pes úplne iný názor než vy. Hľadajme spoločný ideál na stupnici toho, čo pes vylučuje z tela.

  1. Veľmi tvrdý, suchý exkrement, skôr séria krátkych a hrubých valčekov. Pes ťažko až bolestivo vytláča. Obyčajne poukazuje na chybu vo výžive (veľa kostí, vysoko nestráviteľná vláknina, malý príjem tekutín, príliš dlhé intervaly medzi vychádzkami). Vyhovuje pohodlnému odprataniu, škodí psovi.
  2. Pevný, nie tvrdý exkrement, dlhšie valčeky až šišky (tvar mierne špicatý). Menší objem, z dobre stráveného krmiva. Ideálny na odpratanie, dá sa pomocou  vrecka pohodlne odstrániť. Pes však ťažšie tlačí a má tendenciu si kúsok uschovať a odložiť na neskoršie pokračovanie vychádzky – dvojité odpratanie.
  3. Tvarované samostatné šišky, mäkšie, hladké, s dostatkom vody, súdržné. Ideálny exkrement z hľadiska psa – vyjde z neho hladko a naraz, až ho to priam rozveselí. Na nabranie do vrecka treba trochu šikovnosti, ale čo by sme pre pohodu psíka nespravili.
  4. Čiastočne tvarovaná, zakrútená kôpka typu slimák. Exkrement je vlhký, mäkký, mazľavý. Obyčajne väčší objem. Zdvihnutie a odpratanie sú náročné až nemožné. Aj keď nepoukazuje vždy na nejakú dietetickú chybu alebo poruchu, nie je taký exkrement na súžitie so psom ideálny.
  5. Netvarovaný, riedky lievanec. Ak sa opakuje, treba hľadať a odstrániť príčinu (nejaká zmena – potravy aj prostredia, fyzický alebo psychický stres, choroba). Problém pre psa aj majiteľa, nielen pre náročné odpratanie.

Pri zmene krmiva sa môže zmeniť konzistencia aj farba exkrementu. Stmavnutie je dobré znamenie – vyšší obsah mäsa v novom krmive. Konzistencia po zmene by sa mala vrátiť do troch (maximálne šiestich) dní na bežnú. Ideálne na trojku alebo dvojku na stupnici.

MÁTE OTÁZKU KU KRMIVU? KONTAKTUJTE NÁS!

+421 919 492 389
(PO-PIA 7-15:30)
X

Prihlásenie

Zabudli ste heslo?
Zašleme vám nové na vašu e-mailovú adresu